Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa studentów z Politechniki Wrocławskiej tworzy satelitę typu CAN. Wśród twórców jest 3 Opolan

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Oto cały 9-osobowy zespół studentów z Polski
Oto cały 9-osobowy zespół studentów z Polski Mateusz Morawiak/ KoNaR Can
Zespół studentów politechniki KoNaR Can zakwalifikował się do finałowego etapu konkursu CanSat Competition 2024, który organizowany jest na uczelni Virginia Tech w USA. Polscy studenci uzyskaliśmy astronomiczny wynik 98,5 procenta.

Zespół studentów KoNaR Can z Politechniki Wrocławskiej zakwalifikował się do finałowego etapu prestiżowego konkursu CanSat Competition. Konkurs ten odbywa się na amerykańskiej uczelni Virginia Tech w Blacksburg w stanie Wirginia w USA.

Konkurs organizowany przez AAS, czyli American Astronomical Society, organizację zrzeszająca zawodowych astronomów. Współorganizatorami tego konkursu są m.in. NASA (czyli amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej), Lockheed Martin (amerykański koncern zbrojeniowy, produkujący samoloty F-16 i F-35), niemiecki Siemens oraz Kratos (producent rakiet).

- Uzyskaliśmy wynik 98,5 procent w pierwszym etapie - mówi Mateusz Morawiak z zespołu polskich studentów KoNaR Can. - Najważniejszą częścią pierwszego etapu było przygotowanie dokumentacji technicznej satelity oraz zaprezentowanie jej przed komisją konkursową, oczywiście po angielsku. Ta dokumentacja miała ponad 150 stron.

- Budujemy satelitę typu CAN. To słowo po angielsku oznacza „puszka" i ta satelita jest właściwie taką puszką. Waży zaledwie niecały kilogram, dlatego jest to poważne wyzwanie technologiczne, żeby zmieścić w tak małej satelicie wszystkie komponenty, które są niezbędne do przeprowadzenia misji. Nasza satelita ma zostać wystrzelona rakietą, a następnie ma przeprowadzić szereg pomiarów atmosfery - wyjaśnia Mateusz Morawiak. - W czasie rzeczywistym te pomiary z naszej satelity będą wysyłane do zbudowanej również przez nas stacji naziemnej.

Na finał konkursu studenci z Politechniki Wrocławskiej polecą w czerwcu do USA, na Virginia Polytechnic Institute and State University, bo tak brzmi pełna nazwa uczelni Virginia Tech.

- Rozpoczynamy kolejny etap prac oraz zbieramy pieniądze na wyjazd, więc szukamy sponsorów - informuje Mateusz Morawiak. - Poszukujemy sponsorów i partnerów, którzy chcieli by nam pomóc w organizacji wyjazdu i wygraniu zawodów. Poprzeczka jest wysoko postawiona, a presja rośnie z każdym dniem. Mimo to lecimy po złoto!

Zespół polskich studentów KoNaR Can liczy w sumie 9 osób. Są to pasjonaci robotyki i kosmonautyki, którzy tworzą satelitę typu CAN". Wśród nich jest trzech Opolan: Krzysztof Kowaczek z Grzędzina, Mateusz Morawiak ze Strojca oraz Mateusz Zolisz z Olesna. W zespole są także: Natalia Nienartowicz, Kamil Winnicki Mateusz Wojtaszek, Tomek Lubelski, Patryk Peroński oraz Paweł Iwańczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Grupa studentów z Politechniki Wrocławskiej tworzy satelitę typu CAN. Wśród twórców jest 3 Opolan - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na glubczyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto