Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Drogi Nadziei. Niezwykłe losy sybiraków". Zobaczycie ją w głubczyckim "Rolniczaku"

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Od lewej: Justyna Zielińska (nauczyciel historii), Bogusław Chochowski (dyrektor ZSCKR), Maria Ziomko (prezes SON Oddział Opolski).
Wystawę "Drogi nadziei. Niezwykłe losy" sybiraków można obejrzeć w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach
Od lewej: Justyna Zielińska (nauczyciel historii), Bogusław Chochowski (dyrektor ZSCKR), Maria Ziomko (prezes SON Oddział Opolski). Wystawę "Drogi nadziei. Niezwykłe losy" sybiraków można obejrzeć w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach
Wystawa przybliżająca losy sybiraków osiadłych po wojnie na południu Opolszczyzny jest prezentowana w głubczyckim „Rolniczaku”. Opracowanie powstało w ramach projektu Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Opolski. Organizacja chętnie wypożyczy wystawę do innych miejsc. Wydano również publikację książkową przybliżającą temat.

W publikacji i na 15 planszach wystawy przedstawione są losy sybiraków - Polaków wygnanych ze swoich domów na Kresach Wschodnich i przymusowo osiedlonych przez władze sowieckie na Syberii i w Kazachstanie. Wielu spośród tych ludzi trafiło do Armii gen. Andersa i dzięki temu opuściło "nieludzką ziemi". Wśród osób opuszczających łagry byli również kobiety, starcy, dzieci. Droga cywilów do Polski była długa, nierzadko wiodła przez kolonie brytyjskie rozsiane po egzotycznych krainach, np. Afrykę. Po zakończeniu II wojny światowej część z nich osiedliła się na ziemi głubczyckiej.

- Autorem opracowania jest dr Arkadiusz Szymczyna, głubczycki historyk, wielki miłośnik i znawca kresów wschodnich, posiadacz imponującego archiwum zdjęć i dokumentów. W opracowaniu graficznym publikacji pomagał Mateusz Kitka – mówi Maria Ziomko, prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Opolski.

Obecnie wystawa znajduje się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach. Szkoła mieści się przy ul. Niepodległości 2. Mogą ją zobaczyć nie tylko uczniowie.

- W dniach 9-13 stycznia wystawa będzie dostępna również dla osób spoza szkoły. Zainteresowanych prosimy o skontaktowanie się z sekretariatem – tłumaczy Justyna Zielińska, nauczyciel historii w głubczyckim „Rolniczaku”.

Następnie wystawa będzie prezentowana w innych miejscach.

- Osoby zainteresowane wypożyczeniem wystawy lub bezpłatnym otrzymaniem publikacji mogą kontaktować się z nami wysyłając wiadomość na adres [email protected] – zachęca prezes opolskiego SON.

Wystawa i publikacja "Drogi nadziei. Niezwykłe losy Sybiraków" powstały w ramach projektu Stowarzyszenia Odra-Niemen przy wsparciu finansowym Fundacji Orlen. Partnerami projektu są Instytut Śląski w Opolu i środowisko podsudeckie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa "Drogi Nadziei. Niezwykłe losy sybiraków". Zobaczycie ją w głubczyckim "Rolniczaku" - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na glubczyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto