Powiat głubczycki, w partnerstwie i w pojedynkę korzysta z funduszy unijnych

Materiał informacyjny Punktu EUROPE DIRECT Opole
Liceum Ogólnokształcące w Głubczycach
Liceum Ogólnokształcące w Głubczycach
W latach 2007-2018 łącznie na terenie powiatu głubczyckiego zrealizowano 424 projekty na całkowitą wartość 696,67 mln złotych, z unijnym dofinansowaniem rzędu 516,04 mln złotych. Dzięki temu powstały nowe place zabaw, ścieżki rowerowe, wsparto przedszkola i szkoły oraz zapewniono dzieciom zajęcia dodatkowe. Zakupiono również bardziej ekologiczne autobusy, skanalizowano miejscowości, a przedsiębiorstwa otrzymały dotacje. Powiat głubczycki wyróżnia to, że posiada on aż 336,47 km dróg, co w skali krajowej jest ewenementem. Z tego też powodu Fundusze Europejskie powiecie wydatkowane są w dużej mierze na remonty dróg.

Przeciw wykluczeniu społecznemu w Kietrzu

Istotnym celem środków europejskich jest zmniejszanie różnic w poziomie rozwoju regionów i wzmacnianie spójności społecznej. Jednym z projektów, który spełniał te warunki było dostosowanie infrastruktury budynku DPS Filia w Kietrzu. Dodatkowo zaadaptowano pomieszczenia strychu do opieki nad osobami przewlekle chorymi psychicznie.

Intencją pomysłodawców projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu osób zależnych, ich aktywizacja i integracja z mieszkańcami Kietrza. W ramach działań powstała pracownia komputerowa z sześcioma stanowiskami do pracy. Została ona wyposażona w dodatkowy sprzęt: projektor, drukarkę i tablicę interaktywną. Stworzono nowe pomieszczenie - świetlicę dzienną, którą przeznaczono do spotkań w większych grupach, spędzania czasu wolnego oraz organizowania imprez okolicznościowych. Wyposażono ją w telewizor, zestaw wypoczynkowy, stoły i krzesła. Dodatkowo wydzielono niedużą kuchnię, w której znalazły się niezbędne sprzęty AGD oraz meble. Teraz jest to miejsce, w którym mieszkańcy mogą samodzielnie przygotowywać dodatkowe posiłki, a także organizować zajęcia kulinarne.

Ważnym elementem pobytu w placówce są działania terapeutyczne. W tym celu stworzono specjalną pracownię, umożliwiającą prowadzenia różnych form terapii. Wyjątkowym miejscem jest Pracownia Doświadczania Świata, Muzyki i Teatru. Służy ona poznawaniu i pobudzaniu zmysłów poprzez odpowiedni dobór bodźców, które stymulują wzrok, słuch, dotyk, węch.

W ramach projektu wykonano prace budowlano-montażowe i instalacyjne związane z dociepleniem ścian, wymianą stolarki okiennej, drzwiowej, a także instalacji ciepłej wody i centralnego ogrzewania. Dużym przedsięwzięciem, ułatwiającym pracę opiekunom oraz poprawiającym komfort mieszkańcom był montaż windy. Dla 23 nowych podopiecznych przygotowano kilka pomieszczeń, w których mogą odbywać się teraz warsztaty nauki codziennych czynności i zajęcia terapeutyczne. Dofinansowanie unijne przeznaczone na ten cel wyniosło ponad 3 mln 440 tyś. złotych.

Projekt pozwolił również na zrewitalizowanie terenu na zewnątrz. Przestrzeń służy teraz organizacji otwartych spotkań oraz wydarzeń kulturalnych. Ma również zachęcić pensjonariuszy DPS i mieszkańców społeczności lokalnej do organizacji szeroko rozumianej integracji społecznej. Aby zachęcić mieszkańców do aktywnego korzystania z rewitalizowanej przestrzeni zorganizowano imprezę integrującą mieszkańców DPS i ich rodziny z mieszkańcami Kietrza.

W planach są cykliczne wydarzenia i animowanie czasu wolnego przez pracowników DPS, a także organizowanie na świeżym powietrzu potańcówek oraz pikników integracyjnych dla mieszkańców DPS i społeczności lokalnej gminy Kietrz. Takie działania mają pozytywny wpływ na poprawę jakości życia oraz zmianę przekonań na temat charakteru placówki i osób zależnych przebywających w niej.

Stworzenie tego miejsca obok poprawy jakości życia dla 23 podopiecznych oraz utworzenia nowych przestrzeni do opieki i pracy z nimi, przyniosło również powiększenie zespołu opiekunów i stworzenie dodatkowych 11 etatów w placówce. Teraz osoby z niepełnosprawnościami w powiecie mają bardzo dobre warunki do nauki samodzielności, aby w przyszłości wrócić do swoich rodzin i środowiska.

Nowy wizerunek Głubczyc - Centrum Przesiadkowe

Powiat głubczycki długo szykował się do budowy centrum przesiadkowego przy ulicy Dworcowej. Wstępny kosztorys przebudowy miał pochłonąć 2,5 miliona złotych, ale powiat mógł liczyć na 85 procent dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej.

W ramach projektu stary dworzec został zburzony, a w jego miejscu powstało nowoczesne centrum przesiadkowe. Przebudowano plac manewrowy, chodniki, drogi dojazdowe oraz parking. Zagospodarowano również tereny zielone.

Dworzec wyposażono w elektroniczny system informacji podróżnych. Powstała również poczekalnia oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Perony autobusowe zostały zadaszone, aby chronić pasażerów przed wiatrem i deszczem. Cały obiekt został oświetlony, co zdecydowanie zwiększyło poczucie bezpieczeństwo wśród podróżujących. Mieszkańcy zgodnie przyznają, że obecne warunku są zdecydowanie bardziej komfortowe. Na nowej przestrzeni wydzielono także miejsca postojowe dla autobusów, samochodów osobowych oraz parking dla rowerów na zasadzie Bike&Ride.

Na uwagę zasługuje również strona architektoniczna projektu. Jej autor Mariusz Kupina zdradził w mediach, że to pierwsza taka konstrukcja z elementów zimnogiętych kształtowników w województwie opolskim. Dodał, że „to będzie bardzo ładny wizerunek dla Głubczyc”.

W ramach projektu zakupiono również niskoemisyjny tabor autobusowy dla publicznego transportu zbiorowego. Do PKS-u Głubczyce trafiły trzy 24-osobowe busy. Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego jest zdania: „Każdy nowy samochód, to jest zdecydowanie mniejsza emisja spalin”. W ramach zintegrowanego przedsięwzięcia w Gminie Głubczyce wykonano również Przebudowę Al. Śląskiej w Głubczycach, obejmującej utworzenie ciągów pieszych i rowerowych. Powyższe zadania były częścią dużego projektu „Zintegrowany Transport Subregionu Południowego – etap I”, który odbył się w partnerstwie z powiatami nyskim i prudnickim. Wartość całego projektu wyniosła 39 456 041,00 złotych, a unijne dofinansowanie to suma rzędu 27 936 950,70 złotych. Inwestycja ta przez wdrożenie działań na rzecz zrównoważonej mobilności poprawiła jakość życia mieszkańców, a także stan powietrza Subregionu Południowego.

Termomodernizacja zabytkowej perełki Głubczyc

To przedsięwzięcie partnerskie realizowane przez 15 jednostek samorządu terytorialnego, przy czym liderem projektu był powiat nyski. Całość obejmowała głęboką termomodernizację 21 budynków użyteczności publicznej usytuowanych na obszarze Subregionu Południowego. Na terenie powiatu głubczyckiego zdecydowano, że wyremontowane zostanie ZSO w Głubczycach, zlokalizowany przy ul. Kochanowskiego 22. Obiekt ten jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków.

W drugim etapie termomodernizacją objęto jeden z budynków szkoły oraz salę gimnastyczną. Czas na wykonanie inwestycji był ograniczony, więc zmiany odbywały się w trakcie roku szkolnego, a szkoła musiała funkcjonować normalnie. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że budynek objęty jest opieką konserwatora. Prace budowlane związane były z ociepleniem budynków, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizacją systemów centralnego ogrzewania i wymianą pieca C.O. Zmian dokonano także w systemie ciepłej wody użytkowej oraz systemach wentylacji i klimatyzacji. Zainstalowano także energooszczędne oświetlenia LED. Koszt inwestycji, to niecałe 2 miliony złotych.

Ta inwestycja w szacunkach miała pozwolić na zaoszczędzenie energii o łącznej wartości 187 megawatogodzin rocznie. Całkowita wartość projektu dla 15 jednostek samorządu terytorialnego wyniosła 20 381 364,13 złotych, a dofinansowanie ze środków europejskich to 10 711 195,03 złotych.

Wspomniane inwestycje w budowę dróg, komunikację i centrum przesiadkowe, miejsca opieki i integracji oraz nauka i praca w nowych, komfortowych warunkach znacząco poprawiły jakość życia mieszkańców powiatu głubczyckiego. Mamy nadzieję, że podobne pomysły będą realizowane z nowych środków unijnych na lata 2021-2027.

Zdjęcia pochodzą ze Starostwa Powiatowego w Głubczycach.

EUROPE DIRECT Opole jest członkiem europejskiej sieci informacyjnej zarządzanej przez Komisję Europejską. Punkty przybliżają europejskie zagadnienia mieszkańcom danego regionu, informują ich o bieżących priorytetach UE a także zachęcają do udziału w debatach na temat przyszłości UE.

Jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE, skontaktuj się z nami!

Punkt EUROPE DIRECT Opole

ul. Krakowska 38
45-075 Opole

48 77 403 36 41
e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na glubczyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto