MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żarłoczne ślimaki zagrożeniem dla wilków, psów i kotów - alarmuje Karkonoski Park Narodowy. To nie żarty, potrafią zjeść nawet pisklęta!

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Ślimaki nagie groźne dla psów, wilków i kotów - ostrzegają naukowcy
Ślimaki nagie groźne dla psów, wilków i kotów - ostrzegają naukowcy Pixabay.wikipedia
To nie żarty, żarłoczne ślimaki, które są gatunkiem obcym i inwazyjnym w Polsce, zagrażają życiu wilków, ale nie tylko. Także psów i kotów - alarmują naukowcy z Karkonoskiego Parku Narodowego. Chodzi o gatunek ślimaka o nazwie ślinik luzytański Arion lusitanicus, który w Polsce pojawił się w 1987 roku i zdołał już skolonizować cały kraj. Uważajcie na czworonogi, bo ten ślimak to dla nich śmiertelne zagrożenie.

Spis treści

Karkonoski Park Narodowy ostrzega przed śmiercionośnymi ślimakami

Przyrodnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego alarmują, niebezpieczny ślimak znowu pojawił się w parkach, lasach, ogrodach i gospodarstwach. To niewinnie wyglądający i śmiertelnie niebezpieczny ślinik luzytański.

Przed groźnym gatunkiem ślimaka ostrzegają media w całej Polsce. - Jest to szkodnik wszystkożerny, zjada owoce, warzywa, kwiaty, także ozdobne, a nawet pisklęta ozdobne, a nawet... pisklęta - alarmuje Radio ZET.

Ślimaki z gatunki ślinik luzytański mogą zabić watahę wilków, psy i koty

Naukowcy podkreślają, że choć trudno w to uwierzyć, ten ślimak może być zagrożeniem nawet dla watahy wilków!

- Przenoszą pasożytnicze nicienie jak Angiostrongylus vasorum, które pasożytują w tętnicach płucnych i sercach psowatych i kotowatych, w tym psów, lisów i wilków - tłumaczą przyrodnicy.

Kiedy nicienie dostaną się do organizmu czworonoga, powodują problemy z oddychaniem, a nawet blokują naczynia krwionośne, co może spowodować niewydolność serca i śmierć.

Jeden ślimak składa do 400 jaj, gatunek rozprzestrzenił się w całej Polsce, także w naszych ogrodach

Dorosły ślinik luzytański mierzy od 7 do 15 cm, ma najczęściej brązową barwę. Jest wszystkożerny, najchętniej pożera rośliny i rozkładającą się padlinę. Jesienią składa nawet 400 jaj jednocześnie! Zazwyczaj wtedy ginie.

Jak się pozbyć ślimaków nagich czyli śliników luzytańskich

Te ślimaki są wyjątkowo uparte. Żerują nie tylko w parkach, na łąkach, ale także w ogrodach, nawet na żywności w piwnicach i magazynach. Jak mówią praktycy, w ogrodzie warto posadzić rośliny, które je odstraszą, np.:

  • majeranek
  • piołun
  • mydlnicę lekarską
  • macierzankę
  • orlicę pospolitą
  • gorczycę
  • rumianek
  • szałwię
  • cebulę
  • czosnek
  • tymianek
  • krwawnik

Warto też zrobić pułapkę, nalać piwa do płaskiego naczynia i zwabić ślimaki, następnie zebrać je i wyrzucić (humanitarnie). Te ślimaki mają też naturalnych wrogów, polują na nie ropuchy, ptaki, padalce, chrząszcze i jeże. Warto poszukać sojuszników wśród naturalnych wrogów. Na rynku są też preparaty z siarczanem żelaza i granulat z metaldehydem (uwaga, jest trujący dla zwierząt). Są też preparaty typu Anty-Ślimak, Ślimakol, Ślimax, które rozsypuje się między grządkami i na ogrodowych ścieżkach.

Zobaczcie ostrzeżenie KPN-u przed ślimakami luzytańskimi a poście poniżej

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto