Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej cudzoziemców na Mazowszu. Najwięcej jest Ukraińców [RAPORT]

Joanna Postrzednik
Cudzoziemcy na Mazowszu. Coraz więcej osób ubiega się o zezwolenie na pobyt czasowy i podjęcie pracy. Obecnie w całej Polsce takie pozwolenie ma 200 tys. osób, w tym najwięcej w województwie mazowieckim - około 64 tys. osób. Skąd przyjeżdżają obcokrajowcy i jaki jest ich cel pobytu? O tym w artykule poniżej.

Cudzoziemcy spoza UE w Polsce

Urząd do spraw Cudzoziemców przygotował roczny raport podsumowujący liczbę cudzoziemców spoza UE, którzy obecnie przebywają w Polsce. W sumie ważne zezwolenia na pobyt ma obecnie około 290 tys. cudzoziemców spoza UE, w tym około 200 tys. na pobyt czasowy. Około 138 tys. osób, które posiadają zezwolenie na pobyt czasowy, to obywatele Ukrainy. Dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce na podstawie wiz.

Najwięcej cudzoziemców na Mazowszu

Według raportu coraz więcej osób spoza UE ubiega się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce. Może być ono wydane na maksymalnie 3 lata, np. w związku z podjęciem pracy, nauką lub pobytem z rodziną. Na Mazowszu takie zezwolenie ma około 64 tysiące osób. Jednocześnie jest to dla cudzoziemców najatrakcyjniejszy region w Polsce. Kolejne województwa, w których przebywa najwięcej cudzoziemców spoza UE jest woj. wielkopolskie – 20 tys. os., małopolskie – 20 tys. os., dolnośląskie – 13,5 tys. os. oraz śląskie – 13 tys. os.

Skąd przyjeżdżają cudzoziemcy?

Zdecydowanie najwięcej cudzoziemców z poza UE stanowią Ukraińcy. Na Mazowszu takich osób jest około 30 499. Na drugim miejscu są obywatele Wietnamu (6353 osób), a na trzecim, czwartym i piątym Chińczycy (5577 osób), obywatele Indii (4949 osób) i Białorusini (1570 osób). Według opublikowanych danych, najwięcej cudzoziemców spoza krajów UE jest w przedziale wiekowym 20-39 lat (41544 osób). Zdecydowaną większość osób stanowią mężczyźni. Według raportu migracje.gov.pl, najczęstszym celem pobytu obcokrajowców jest chęć podjęcia pracy. Kolejnym powodem jest chęć przebywania z rodziną oraz podjęcie nauki. Zezwolenie na pobyt czasowy może być wydane na maksymalnie na 3 lata.

Co obcokrajowcy sądzą o Warszawie?

Co cudzoziemcy sądzą o Warszawy? W ubiegłym roku serwis Morizon.pl przygotował zestawienie. Zapytał obcokrajowców mieszkających w stolicy o kilka kluczowych rzeczy. Cudzoziemcy doceniają przede wszystkim ofertę rozrywki i kultury. Wiele osób docenia niskie koszty życia, wielokulturowość oraz transport publiczny. Najmniej doceniają historię oraz kwestię braku korków. "Koszty życia są dość niskie i jest tu bezpiecznie. Mój syn może chodzić do porządnego przedszkola, a ja – korzystać ze sprawnie działającej komunikacji miejskiej" - tłumaczy jeden ankietowanych. Ponad 40% cudzoziemców wskazało, ze Warszawa jest nietolerancyjna. Poza tym, narzekają na zanieczyszczenie, barierę językową oraz wysokie ceny. "Zanieczyszczenie powietrza to wciąż palący problem. Warszawianie to kiepscy kierowcy. Miasto, niestety, staje się coraz droższe, a ja zarabiam przeciętnie" - tłumaczy jeden z ankietowanych. Więcej przeczytasz tutaj.


od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto